Naziv predmeta: BOTANIKA MORA

Vrsta: Predavanja, praktični rad u laboratoriju, terenski rad

Razina: Napredni predmet

Godina: II
     Semestar: 4

ECTS:
4
2 (predavanja, samostalno učenje)
2 (laboratorijske vježbe, terenski rad, kolokviji)

Nastavnik: Doc.dr.sc. Boris Antolić

Kompetencije koje se stječu: Tijekom predavanja i praktičnih vježbi studenti će biti upoznati s osnovama sistematike, biologije i ekologije morskih bentoskih algi i morskih cvjetnica. Upoznat će najznačajnije predstavnike bentoske flore Jadranskoga mora i Sredozemlja, kao i neke najvažnije predstavnike bentoskih algi i morskih cvjetnica u svjetskim morima i oceanima. Posebno će biti upoznati sa sastavom i građom najznačajnijih fitobentoskih zjednica u Jadranu i Sredozemlju, te u promjenama u njihovom sastavu i rasprostranjenosti koje su nastale kao posljedica onečišćenja mora ili unosa novih vrsta. U osnovnim crtama prikazati će se mogućnost iskorištavanja i proizvodnje bentoskih morskih algi i cvjetnica.

Preduvjeti za upis:Znanja iz opće botanike

Sadržaj:Predavanja: Temeljne citološke, morfološke i biološke zanačajke glavnih predstavnika pojedinih sistematskih kategorija bentoskih algi i morskih cvjetnica. Osnovne metodike istraživanja fitobentosa. Kratki pregled povijesti istraživanja fitobentosa u Jadranu i Sredozemlju, te u svjetskim morima i oceanima. Prikaz glavnih zajednica bentoskih morskih algi i morskih cvjetnica u Jadranu, Sredozemlju i svjetskim morima. Temeljni fizikalni, kemijski i biološki čimbenici koji utječu na sezonsko, dubinsko i horizontalno rasprostranjenje bentoske flore i vegetacije. Onečišćenje mora i njegov upliv na promjene u sastavu i rasprostranjenju bentoske flore i vegetacije. Iskorištavanje i uzgoj bentoskih morskih algi i morskih cvjetnica.
Praktičnim vježbama studenti se upoznavaju s glavnim predstavnicima morskih algi i morskih cvjetnica u Jadranskome moru s posebnim osvrtom na ekološke čimbenike koji utječu na razvoj njihovih zajednica.

Preporučena literatura:
  1. Lobban, C.S., Harrison,P.J. & M.J.Duncan. 1985. The physiological ecology of seaweeds. University Press, Cambridge, 242 pp.
  2. Dawes, C.J. 1981. Marine botany. John Wiley & Sons, New York, 628 pp.
  3. Peres, J.M. & Gamulin-Brida, H. 1973. Biološka oceanografija. Školska knjiga, Zagreb, 493 pp.
Dopunska literatura:
  1. Ercegović, A. 1952. Jadranske cistozire. Fauna i flora Jadrana, Split, 212 pp.
  2. Ercegović, A. 1949. Život u moru. JAZU, 412 pp.
Oblici provođenja nastave: Predavanja se održavaju u predavaonici koja je opremljena s grafoskopom i projektorom, a praktični rad u Laboratoriju s mikroskopima i lupama. Tijekom praktičnog rada svaki student će oblikovati svoj herbar morskih alga i cvjetnica.

Način provjere znanja i polaganja ispita: Znanje studenata se provjerava na ispitu i kolokviju. Ispit se sastoji iz usmenog dijela, a kolokvij iz usmenog i praktičnog dijela. Na usmeni ispit studenti pristupaju nakon položenog kolokvija.

Jezik poduke i mogućnosti praćenja na drugim jezicima:
Hrvatski
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta:Putem anketa