Naziv predmeta: MIKROBIOLOGIJA MORA

Vrsta: Predavanja, laboratorijske vježbe

Razina: Napredni predmet

Godina: III
     Semestar: 6

ECTS:
4
2 (predavanja, samostalno učenje, konzultacije)
2 (laboratorijske vježbe, kolokviji)

Nastavnik: Prof.dr.sc. Nada Krstulović

Kompetencije koje se stječu: Sve su skupine mikroorganizama sa svojim predstavnicima zastupljene u morskom okolišu kao autohtoni stanovnici mora. Štoviše, mikroorganizmi su vrlo značajna komponenta morskog ekosustava s obzirom da sudjeluju u svim trofičkim procesima u moru, a u većini njih su predominantni. Kao prvo, predstavljaju najznačajniji dio primarnih proizvođača u moru (fitoplankton, cijanobakterije, foto- i kemoautotrofne bakterije); značajni su potrošači primarne proizvodnje (heterotrofni nano- i mikroplankton); a praktički su jedini koji u moru obavljaju razgradnju organske tvari, te pretvorbe anorganskih spojeva (bakterije, gljivice). Poznavanje ovih procesa je, bez dvojbi, neophodno za procjenu ukupne produktivnosti morskog ekosustava, kao i njegovog odgovora na promjene u okoliš.

Preduvjeti za upis:Odslušan predmet: Opća mikrobiologija

Sadržaj:Predavanja: Značajke morskih mikroorganizama, staništa koja naseljavaju u moru i njihova klasifikacija. Brojnost, biomasa, proizvodnja i raspodjela mikroorganizama u moru. Čimbenici koji reguliraju veličinu i dinamiku populacija morskih mikroorganizama. Uloga mikroorganizama u ekosustavu mora; hranidbeni odnosi unutar mikrobne zajednice, uloga mikroorganizama u procesima razgradnje organske tvari i pretvorbe anorganskih spojeva. Mikrobna hranidbena mreža i aktivnosti mikroorganizama u sedimentima. Mikroorganizmi dubokomorskog okoliša. Odnos mikroorganizama i makroorganizama u morskom okolišu. Alohtoni mikroorganizmi u moru.
Praktične vježbe obuhvaćaju: Metode izolacije morskih mikroorganizama. Metode brojenja morskih mikroorganizama. Metode uzgoja različitih fizioloških skupina mikroorganizama iz mora na selektivnim hranjivim podlogama. Utjecaj glavnih ekoloških čimbenika na rast morskih mikroorganizama. Heterotrofna aktivnost bakterija. Metode za mjerenje bakterijske proizvodnje u moru. Izolacija indikatora fekalnog zagađenja metodom membranske filtracije i metodom najvjerojatnijeg broja.

Preporučena literatura:
  1. Krstulović, N. i M. Šolić, 2004.Mikrobiologija mora. Interna skripta, 350 p.
  2. Šolić, M. i N. Krstulović, 2000. Ekologija morskog bakterioplanktona, Sveučilišni priručnik, IOR-Split, 472p..
Dopunska literatura:
  1. Austin, B. 1993. Marine Microbiology, Cambridge University Press, 218 p.
  2. Kirchman, D.L. 2000. Microbial Ecology of the Oceans, Wiley Series in Ecological and Applied Microbiology, 542p
Oblici provođenja nastave: Predavanja uz korištenje PowerPoint, Video i sličnih prezentacija Praktične vježbe se održavaju u suvremenom Laboratoriju za mikrobiologiju mora sa svom potrebnom opremom.

Način provjere znanja i polaganja ispita: Ispit se sastoji iz 4 pismena kolokvija tijekom semestra i završnog usmenog ispita.

Jezik poduke i mogućnosti praćenja na drugim jezicima:
Hrvatski jezik
Mogućnost praćenja na engleskom jeziku
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta:Putem anketa