Naziv predmeta: OPČA MIKROBIOLOGIJA
Vrsta: Predavanja, laboratorijske vježbe
Razina: Osnovni predmet
Godina: III
Semestar: 5
ECTS:
- 4
- 2 (predavanja, samostalno učenje,konzultacije)
- 2 (laboratorijske vježbe, kolokviji)
Nastavnik: Prof.dr.sc. Nada Krstulović
Kompetencije koje se stječu: Mikroskopski oblici života nalaze se u neizmjernom broju u gotovo svom poznatom okolišu. U svakom okolišu se stalno odvijaju procesi razgradnje i sinteze u kojima tvar ne nestaje, nego se samo prevodi iz jednog oblika u drugi, a mikroorganizmi, nema dvojbe, pri tome imaju neprocjenjivu ulogu. Mikroorganizmi su nadalje korisni modeli za istraživanje različitih procesa u živim sustavima, osobito u području genetike i metabolizma, a posjeduju i mnoge osobine koje koriste čovjeku (npr. proizvodnja antibiotika, vitamina, čimbenika rasta kod ljudi, životinja i biljaka). Dakle, zbog raširenosti mikrobnog svijeta, njegove raznolikosti, središnje uloge u okolišu i njihove važnosti u našem svakodnevnom životu nužno je da se studenti upoznaju s osnovama mikrobiologije kako bi s razumijevanjem mogli pratiti sve druge odnose i procese u okolišu.
Preduvjeti za upis:Odslušan predmet: Biologija stanice
Sadržaj:Predavanja: Uvod u mikrobni svijet s osnovnim načelima i činjenicama u mikrobiologiji. Pregled mikrobnog svijeta i uvod u klasifikaciju mikroorganizama. Morfološke i fiziološke osobine različitih skupina mikroorganizama. Mikrobni rast, uzgoj i metabolizam. Metaboličke razlike između mikroorganizama, te fizikalni i kemijski zahtjevi mikroorganizama za izvorima ugljika i energije, te potrebe za kisikom i ugljik (IV)-oksidom. Uloga mikroorganizama u okolišu, posebice u kruženju životno važnih elemenata.
Praktične vježbe obuhvaćaju pripremu bakterijskih preparata za mikroskopiranje (nativnih, jednostavno obojenih, obojenih po Gram-u i negativno obojenih), pripreme hranjivih podloga za uzgoj mikroorganizama, nacjepljivanje mikroorganizama na hranjive podloge različitim metodama, iščišćavanje mješovitih kolonija, metode kvantitativnog određivanja mikroorganizama, uzgojne osobine mikroorganizama, izvanstanična enzimatska aktivnost, unutarstanična enzimatsku aktivnost, antibiogram.
Preporučena literatura:
- Duraković, S. 1996. Opća mikrobiologija, Prehrambeno-tehnološki inženjering, Zagreb (Udžbenici Sveučilišta u Zagrebu), 462 p.
- Duraković, S. 1996. Primijenjena mikrobiologija, Prehrambeno-tehnološki inženjering, Zagreb (Udžbenici Sveučilišta u Zagrebu),327 p.
- Duraković, S. 1997. Priručnik za rad u mikrobiološkom laboratoriju, Prehrambeno-tehnološki inženjering, Zagreb (Udžbenici Sveučilišta u Zagrebu), 336 p.
Dopunska literatura:
- Mayer, R.M., Pepper, I.L. and Gerba, C.P. 2000. Environmental Microbiology, Academic Press, 585 p.
Oblici provođenja nastave:
- Predavanja uz korištenje PowerPoint, Video i sličnih prezentacija
- Praktične vježbe se održavaju u suvremenom mikrobiološkom laboratoriju sa svom potrebnom opremom.
Način provjere znanja i polaganja ispita:
Ispit se sastoji iz 4 pismena kolokvija tijekom semestra i završnog usmenog ispita.
Jezik poduke i mogućnosti praćenja na drugim jezicima:
- Hrvatski jezik
- Mogućnost praćenja na engleskom jeziku
Naćin praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta:Putem anketa