Naziv predmeta: ALATI I TEHNIKA RIBOLOVA
Vrsta: Predavanja, vježbe i praktièni rad na moru
Razina: Temeljni predmet
Godina: 3
Semestar: 5,
6
ECTS:
- 8
- 4(za predavanja i vježbe)
- 4 (za samostalno uèenje i konzultacije)
Nastavnik: Prof. dr sc. Perica Cetiniæ
Kompetencije koje se stjeèu: Savladavanjem ovog predmeta stjeèu se praktièna i teoretska znanja i vještine koje su potrebne da se može razumjeti problematika iz djelatnosti morskog ribolova i njegovog živog bogatstva i obavljati poslovi koji se odnose na racionalno gospodarenje živim bogatstavima mora i ocjenu djelovanje ribolova na stanje njegovih naselja, reguliranje ribolova, projektiranje, konstruiranje i izradu ribolovnih alata, obavljanje i organiziranje ribolova, kao i obavljanje inspekcijskog nadzora nad primjenom propisa iz oblasti morskog ribarstva.
Preduvjeti za upis:Kompetencije u primjeni znanja iz tehnièke mehanike, ribarstvene biologije i ekologije, živih bogatstva mora, iskorištavanje ribarskog broda i gospodarenja živim bogatstvima mora.
Sadržaj:Osnovni pojmovi upotrebljavani u ribolovnoj tehnici. Klasifikacija ribolovnih alata. Tekstilne sirovine upotrebljavane u mrežarstvu. Debljina konca, krojenje i nabiranje mrežnog tega i geometrija mrežnog oka. Odreðivnje velièine mrežnog tega i mrežnog oka. Tekstilna, èelièna i mješana užad upotrebljavana u ribolovu. Sredstva armiranja ribolovnih alata. Konstrukcija i naèin ribolova pojedinim tipovima ribolovnih alata. Utjecaj fizièko-kemijskih èimbenika na ulov ribe.
Preporuèena literatura:
- Cetiniæ, P., J. Swiniarski, 1985: Alati i tehnika ribolova, Logos, Split, 655p.
- Nedelec,C., J. Prado, 1990: Definition and classification of fishing gear categories. FAO Fisheries Technical Paper No. 222, Revision 1,Rome, 92 p.
- Sainsbury, J., C., 1996: Commercial fishing methods: an introduction to vessels and gears, Fishing News Books, 359 p.
Dopunska literatura:
- Swiniarski J., P. Cetiniæ, 1993: Technologia po³owu organizm?w morskich, Wydawnictwo Morskie, Gdañsk, 472 p.
- Grubišiæ. F., 1960: Osnovi tehnike ribolova, Ribarska biblioteka, knjiga 4, Rijeka, 203 p.
- Soldo, A., 2004: Konstrukcijsko-tehnièke znaèajke i selektivnost pridnenih koæa na Jadranu, Doktorska disertacija, Agronomski fakultet, Zagreb, 201 p.
Oblici provoðenja nastave:
Nastava se provodi putem predavanja i vježbi, koja je redovita tjedna. Predavanja su frontalna s korištenjem video priloga ili putem power point prezentacije a nakon predavanja æe se voditi rasprava. Vježbe su pokazne i auditorne, laboratorijske i terenske.
Naèin provjere znanja i polaganja ispita:
Znanje se provjerava putem usmenih i pismenih kolokvija, kao i putem provjere praktiènog znanja. Konaèno znanje se utvrðuje i ocjenjuje na ispitu, koji se polaže usmeno.
Jezik poduke i moguænosti praæenja na drugim jezicima:
- Hrvatski jezik
- Engleski jezik (po potrebi)
- Poljski jezik (po potrebi)
Naèin praæenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta:Provoðenje anketa s odgovarajuæim pitanjima o usvojenim znanjima i vještinama, naèinima provoðenja nastave i sugestijama za njezino poboljšanje.