Naziv predmeta: ISKORIŠTAVANJE RIBARSKOG BRODA I RIBARSKE LUKE

Vrsta: Predavanja, seminarski rad

Razina: Temeljni predmet

Godina: II
     Semestar: 3, 4

ECTS:
6
3 (za predavanja i seminarske radove)
3 (za samostalno učenje i konzultacije )


Nastavnik: Prof. dr sc Perica Cetinić

Kompetencije koje se stječu: Savladavanjem ovog predmeta stječu se znanja i vještine s kojima se mogu obavljati poslovi koji se odnose na iskorištavanje ribarskih brodova i ribarskih luka te na izradu eksploatacijsko tehnoloških zahtijeva za njihovu gradnju.

Preduvjeti za upis: Kompetencije u primjeni tehničke mehanike, opčih znanja o brodu, ribarstvene biologije i ekologije i živih bogatstava mora.

Sadržaj: Definicija broda, ribarskog broda i ribarske flote. Funkcija ribarskog broda i zahtjevi koje treba ispunjavati. Podjela ribarskih brodova. Isprave i knjige ribarskog broda. Temeljne eksploatacijsko-tehničke značajke ribarskog broda. Ribarske značajke broda te njihova palubno-ribolovna oprema i uređaji. Tehnološki procesi i uređaji za očuvanje i preradu ulova na ribarskim brodovima. Mehanizacija unutrašnjeg prijevoza na ribarskim brodovima i načini prekrcaja ulova na moru s jednog na drugo plovilo. Oblici eksploatacije ribarskog broda. Ribarski brod kao ulovna i kao prerađivačka jedinica i njegovo prilagođavanje tim namjenama. Eksploatacijski sustavi ribarskog broda, sustavi autonomne i ekspedicijske eksploatacije. Opče značajke najvažnijih tipova ribarskih brodova. Definicija, podjela, zadaci i funkcija ribarske luke. Objekti ribarske luke. Objekti ribarske luke koji služe posluživanju brodova i koji služe posluživanju sirovine. Zajednički i pomočni objekti te razmještaj pojedinih lučkih sadržaja u ribarskoj luci. Redoslijed poslova koje obavlja ribarski brod uplovljavanjem u ribarsku luku. Kretanje i posluživanje brodova u ribarskoj luci. Značajka istovara ribarskih brodova. Propusnost ribarske luke. Veletržnica, sabirno-distributivni centri i temeljne značajke nekih ribarskih luka.

Preporučena literatura:
  1. Pike, D., 1992: Fishing boats and their equipment, Fishing News Books, London, 188 p.
  2. Sainsbury, J., C., 1996: Commercial fishing methods: an introduction to vessels and gears, Fishing News Books, 359 p.
  3. Anonymus, 2001: Fishing vessels of Britain and Ireland, Published by Agra Europe (London) LTD, 288 p.
  4. Staff Members, 1970: Fishing Ports and Markets, Fishing News Books, London, 396 p.
Dopunska literatura:
  1. Sciortino, J., A., 1995: Construction and maintenance of artisanal fishing harbours and village landings, FAO, Rome, 137 p.
  2. Anonymus, 1985: Definition and classification of fishery vessel types, FAO Fisheries Technical Paper No. 267, Rome, 62 p.
  3. Fyson, F., J., 1980: Fishing boat designs: 3, Small trawlers, FAO Fisheries Technical Paper No. 188, Rome, 51 p.
  4. Eyres, D., J., 1984: Fishing boat designs: 4, Small steel fishing boats, FAO Fisheries Technical Paper 239, Rome, 55 p.
Oblici provođenja nastave: Nastava se provodi putem predavanja i seminarskih radova. Predavanja su frontalna s korištenjem video priloga ili putem power point prezentacije a nakon predavanja će se voditi rasprava. Vježbe su u obliku seminarskih radova, na kojima svaki student izlaže problematiku, koju je pripremio, a ostali studenti sudjeluju u raspravi.

Način provjere znanja i polaganja ispita: Znanje se provjerava ocjenjivanjem seminarskih radova i putem usmenih i pismenih kolokvija. Konačno znanje se utvrđuje i ocjenjuje na ispitu, koji se polaže usmeno.

Jezik poduke i mogučnosti pračenja na drugim jezicima:
Hrvatski jezik
po potrebi engleski i poljski
Način pračenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta: Provođenjem anketa s odgovarajučim pitanjima o usvojenim znanjima i vještinama, načinima provođenja nastave i sugestijama za njezino poboljšanje.