Naziv predmeta: OSNOVE METEOROLOGIJE
Vrsta: Predavanja, vježbe
Razina: Temeljni predmet
Godina: 1
Semestar: 1
ECTS:
- 5
- 2 (za predavanja i vježbe)
- 3 (za samostalno učenje i konzultacije)
Nastavnik: Doc. dr. sc. Branka Grbec
Kompetencije koje se stječu: Tijekom predavanja i vježbi stjeću se osnovna znanja iz područja fizike atmosfere te iz područja meteoroloških motrenja, mjerenja i obrade podataka. Studenti stjeću osnovne teorijske pretpostavke za razumijevanje fizikalnih procesa u atmosferi.
Preduvjeti za upis: Opća znanja iz fizike i matematike
Sadržaj: Vrijeme i klima; sunce kao izvor energije atmosfere; postanak i sastav atmosfere, vertikalna struktura atmosfere; Atmosferska zračenja, sunčevo kratkovalno i zemljino dugovalno, toplinske pretvorbe u atmosferi; Atmosferska termodinamika: vlažnost zraka, adijabatički procesi, termodinamički dijagrami, oblaci i oborine; Dinamika fluida, prostorna razdioba tlaka zraka; polje vjetra u atmosferi; osnovne jednadžbe gibanja, geostrofička i hidrostatska aproksimacija, vrtložnost i divergencija; Opća cirkulacija atmosfere, cirkulacija na manjim prostornim skalama; Vremenski sustavi umjerenih širina; Vremenska analiza i prognoza; Klima i klimatske promjene.
Preporučena literatura:
- Ahrens D. Essentials of Meteorology. Brooks/Cole CA, 2001
- Online Weather Studies Textbook and Study Guide.American Meteorological Society, 45 Beacon Street, Boston, MA 02108. Printed in the United States of America.
- Penzar, B. i sur.: Meteorologija za korisnike. Školska knjiga Zagreb i Hrvatsko meteorološko društvo, 1996
Dopunska literatura:
- Krešo Pandžić, 2002. Analiza meteoroloških polja i sustava. Zagreb. HINUSDavid G. Andrews, 2000. An Introduction to Atmospheric Physics. University Press, Cambridge
Oblici provođenja nastave: Nastava se provodi kroz predavanja i vježbe upotrebom prezentacijskih alata, korištenjem LCD projektora. Vježbe će se izvoditi u krugu meteorološke postaje Instituta za oceanografiju i ribarstvo, na oceanografskom brodu Bios (Instituta za oceanografiju i ribarstvo) ili u kompjuterski opremljenoj učionici/laboratoriju (IOR). Dio vježbi će se obavljati i kroz posjećivanje web stranica s on-line podacima s automatskih meteoroloških postaja/plutača (IOR).
Način provjere znanja i polaganja ispita: Redovita provjera tijekom nastave pomoću testova i kolokvija, a ispit se polaže usmenim putem
Jezik poduke i mogućnosti praćenja na drugim jezicima:
- Hrvatski jezik
- Engleski jezik
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta: Provođenjem anketa s odgovarajućim pitanjima o usvojenim znanjima i vještinama, načinima provođenja nastave i sugestijama za njezino poboljšanje..