Naziv predmeta: OPĆENITO O BRODU

Vrsta: Predavanja, vježbe

Razina: Temeljni predmet

Godina: 2
     Semestar: 3

ECTS:
4
2 (za predavanja i vježbe)
2 (za samostalno učenje i konzultacije )


Nastavnik: Prof.dr.sc. Roko Markovina

Kompetencije koje se stječu: Cilj kolegija je naučiti studente temeljnim brodograđevnim znanjima i brodograđevnom terminologijom. Daju se osnove iz konstrukcijsko-tehničkih osobenosti broda, kao plovnog objekta, s posebnim naglaskom na ribarski brod, kao i o tipovima brodova, glavnim izmjerama i zakonima plovnosti, stabilitetom, hidrostatikom i hidrodinamikom broda, opterečenjima brodske konstrukcije, materijalima za gradnju broda, konstruktivnim elementima broda, opremom broda, njegovom gradnjom i ispitivanjima, te održavanjem i popravkom, kako bi student u praksi mogao ispravno koristiti brod, kao jedan od osnovnih sredstava u morskom ribarstvu..

Preduvjeti za upis: Kompetencije u primjeni znanja iz matematike i tehni?ke mehanike.

Sadržaj: Što je brod? Kriteriji valjanosti broda. Osnovni dijelovi broda. Osnovni brodograđevno-tehnički pojmovi.O čemu ovisi brodska forma.Predočavanje forme brodskog trupa. Podjela brodova. Ribarski brod. Podjela pomorskih ribarskih brodova i zahtjevi koje trebaju ispunjavati. Klasifikacijska društva i oznake. Hrvatski registar brodova.Materijali za gradnju broda. Hidrostatika-plovnost i stabilnost broda.Skladišna mogučnost. Nepotonivost. Okretnost. Dijagramni list.Hidrodinamika broda-otpor broda i vrste otpora. Određivanje otpora broda. Propulzija broda. Klasični i suvremeni tipovi propulzora.Brodska pogonska postrojenja.Glavni pogonski stroj. Osovinski vod.Pomočni brodski strojevi. Kormila. Konstrukcija broda-opterečenje brodske konstrukcije-uzdužna, poprečna i lokalna čvrstoča.Konstrukcijski elementi broda. Sustavi gradnje broda.Spajanje elemenata strukture. Zaštita brodske konstrukcije. Oprema broda-nastambe, cjevovodi, navigacijska oprema. Dodatna oprema za specijalne brodove-oprema ribarskog broda.Posebna elektronička i navigacijska oprema ribarskog broda. Osnove gradnje broda. Organizacija gradnje broda. Brodogradilišta. Održavanje i popravak brodova.Posjet brodogradilištu "Split".

Preporučena literatura:
  1. Markovina, R.: Opčenito o brodu, odabrana poglavlja, FESB-Split 2000.
  2. Furlan,Z; Lučin,N.;Pavelić,A.: Osnove brodogradnje, Šk.knjiga-Zagreb, 1989.
  3. Tupper, E.: Introduction to naval architecture, Butterworth-Heinemann, Oxford, 2001.
  4. Munro-Smith,R,:Ships&Naval architecture, Instutute of marine engineers, London 1973.
  5. Pike,D.:Fishing boats and their equipment, FishingNews Books, London, 1992.
  6. Cetinić,P.:Podjela pomorskih ribarskih brodova i zahtjevi koje trebaju ispunjavati, SORTA 1992.
Dopunska literatura:
  1. Grubišić,V.:Konstrukcija broda, zagreb, 1984.
  2. Uršić,J.:Čvrstoća broda I, II, III dio, Zagreb, 1984.
  3. Ljubetić,M.:Otpor i propulzija broda, Dubrovnik, 1992.
  4. Bosnić,A.:Osnivanje broda, Zagreb, 1982.
Oblici provođenja nastave: Predavanja. Auditorne vježbe.Posjeta brodogradilištu. Konzultacije.

Način provjere znanja i polaganja ispita: Znanje studenata provjerava se pismeno i usmeno. Nakon polovice pređenog gradiva organizira se kolokvij. Studenti imaju pravo na jedan kolokvij, te ako ga uspješno polože polažu drugi kolokvij na kraju predavanja i dobivaju srednju ocjenu. Za slučaj ne izlaska na kolokvij, polaže se cjelokupno gradivo u ispitnom roku.

Jezik poduke i mogučnosti pračenja na drugim jezicima:
Nastava se provodi na hrvatskom jeziku.
Mogučnost predavanja i na engleskom jeziku
Način pračenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta: Sprovođenjem ankete