Naziv predmeta: PRIMJENJENA HISTOLOGIJA MORSKIH ORGANIZAMA

Vrsta: Predavanja, vježbe

Razina: Specijalistički predmet

Godina: II
     Semestar: 3

ECTS:
2
1 (za predavanja i vježbe)
1 (za samostalno učenje i konzultacije )


Nastavnik: Dr.sc. Ivona Mladineo

Kompetencije koje se stječu: Primjenjena histologija ima zadatak otkrivanje mehanizama utjecaja različitih okolišnih čimbenika na stanice organizama i njihove posljedice po preživljavanje jedinke u njenom ekosustavu. Kolegij ima za cilj pripremiti studenta za prepoznavanje fiziološkog izgleda tkiva i odstupanja od istih.

Preduvjeti za upis: Kompetencije u primjeni znanja iz opče fizike, biologija i ekologije mora te ribarstvene biologije i ekologije.

Sadržaj: Predavanja: Sto proučava histologija? Sto su stanica, tkivo i organi i kako se povezuju u cjelinu nazvanu organizmom? Osnovne vrste tkiva. Kratka ontogeneza organskih sustava. Specificnosti pojedinih organskih sustava. Razlike u tkivima medu razlicitim morskim organizmima (modeli riba, skoljka, hobotnica). Djelovanje okolisnih cimbenika (kemijski, bioloski, mehanicki) na promjene u tkivima. Ontogeneza bolesti. Bojani preparati, imunohistokemija, histokemija, imunofluorescencija.
Vježbe: Razudba i uzimanje tkiva za histologiju. Priprema fiksativa. Dehidracija, parafinske kupke i bojanje. Uklop uzoraka u parafinske blokove i rezanje na mikrotomu. Bojanje preparata. Diferencijalna bojanja.

Preporučena literatura:
  1. Hraste, A., 1991. Histologija domačih životinja. MB, Zagreb, 132 p.
  2. Kozarić, Z., 2002.Veterinarska histologija. Nakladni zavod Znanje, Zagreb: 237 p.
  3. Sheehan, D.C. & Hrapchak, B.B., 1980. Theory and practice of histotechnology. Battelle Press, Columbus, 481 p.
Dopunska literatura:
  1. Grizel, H., 2003. An atlas of histology and cytology of marine bivalve molluscs. IFREMER, Paris, 201 p.
Oblici provođenja nastave: Nakon savladavanja osnovnih vrsta tkiva i njihove funkcije u pojedinim organskim sustavima, naglasak kolegija biti ce na terenskom uzorkovanju i vlastitoj pripremi histoloskih preparata s obzirom na interese ili afinitete studenta (tkiva organizama iz zagadenih podrucja, tkiva bolesnih organizama, tkiva podlozna sezonskim promjenama). Predavanje, terenska nastava

Način provjere znanja i polaganja ispita: Ispit se sastoji iz usmene prezentacije odabrane teme s izradenom histoloskom mapom. Preduvjet pristupu ispita je polozen kolokvij prepoznavanja histoloskih preparata tkiva.

Jezik poduke i mogučnosti pračenja na drugim jezicima:
Hrvatski jezik
Engleski jezik (po potrebi)
Način pračenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta: Provođenje anketa s prikladnim pitanjima o usvojenim kompetencijama te o provođenju nastavnog procesa.