Naziv predmeta:ZAGAĐENJE MORA

Vrsta: Predavanja, seminari

Razina: Napredni predmet

Godina: II
     Semestar: 4

ECTS:
3
1,5 za predavanja i vježbe
1,5 za samostalno učenje i konzultacije

Nastavnik:Dr. sc. Grozdan Kušpilić

Kompetencije koje se stječu:Studenti će biti upoznati s osnovama problematike zagađenja mora, steći će znanje pomoću kojega će moći samostalno produbljivati svoje spoznaje o ovoj problematici. Upoznat će najznačajnije promjene koje u moru izazivaju pojedine grupe zagađivala. Steći će znanje koje će im omogućiti da ocijene moguće promjene u moru do kojih može doći unosom pojedinih grupa zagađivala u more, te će moći sudjelovati u radu tima koje se bavi procjenama utjecaja na okoliš.

Preduvjeti za upis:Kompetencije u primjeni znanja iz opće, anorganske i organske kemije, kemijske oceanografije i ekologije mora.

Sadržaj: U sklopu kolegija će obuhvatiti sljedeće teme: Što je zagađivanje? Izvori zagađivanja mora (gradske otpadne vode, industrijske otpadne vode, ispiranje s poljoprivrednih i javnih površina, donos rijekama, radioakativni otpad, donos atmosferom, otpad s brodova). Utjecaj zagađivala na ekosustav mora (postojanost u morskoj sredini, toksičnost i drugi štetni utjecaji, akumulacija u organizmima i sedimentu, biološke transformacije kojima nastaju štetne tvari, štetni utjecaji na sadržaj kisika u moru). Biomonitoring, bioindikatori i biomarkeri. Osobine pojedinih zagađivala (organska tvar, metali, sirova nafta i njezini derivati, postojana organska zagadjivala (POPs) biološki nerazgradljivi detergenti i druge površinski aktivne tvari, radioizotopi, kruti otpad, plastika, toplina). Utjecaj aktivnosti uzgoja morskih organizama na okoliš.

Preporučena literatura:
  1. R.B. Clark, R.B. (2001). Marine Pollution, (Fifth Edition), Clarendon Press, Oxford, 248 pages.
  2. Laws, E.A. (2000). Aquatic Pollution, An Introductory Text (Third Edition). Willey Intersci. Publ., New York, 672 pages.
Dopunska literatura:
  1. Odbrani članci iz znanstvenih časopisa
Oblici provođenja nastave: Predavanja i seminari

Način provjere znanja i polaganja ispita: Testovi i seminarski rad tijekom predavanja, usmeni ispit na kraju semestra

Jezik poduke i mogućnosti praćenja na drugim jezicima:
Hrvatski jezik
Mogućnost održavanja dijela nastave i ispita na Engleskom jeziku
Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe svakog predmeta:Ankete studenata tijekom predavanja i nakon ispita