Bentoske nezavičajne vrste u hrvatskom dijelu Jadranskog mora

BenthicNIS

CILJEVI

Projekt kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost ima za cilj utvrditi rasprostranjenost, način unosa i širenja te utjecaj bNIS vrsta, makroalga i beskralješnjaka.
To će se obaviti kroz taksonomsku, morfometrijsku i molekularnu reviziju povijesnih nalaza te prikupljanjem novih informacija posebno na hot-spot područjima (jug Hrvatske, Kaštelanski zaljev, uzgajališta tuna) ali i vanjskim otocima, sjevernom Jadranu te koćarskim dnima. Prvi će se put za Hrvatsku sustavno istraživati fauna alohtonih mnogočetinaša. Praćenje bNIS vrsta ostvarit će se i kroz građansku znanost.
Kvantificirati ćemo utjecaj najinvazivnijih vrsta, primarno algi Womersleyella setacea, Acrothamnion preissii i Caulerpa cylindracea. Istražit će se biologija i ekologija, reproduktivni ciklusi i ekološke valencije s obzirom na osnovne ekološke čimbenike te odnosi sa zavičajnim herbivornim/predatornim vrstama, npr. sakoglosni puževi i alge roda Caulerpa.



logo

Podaci o biologiji će, uz združeni ROMS-Ichthyop modelarski sustav, pomoći u razumijevanju njihovog širenja Jadranom. Ono se, pretpostavljamo, značajno događa morskim strujama pri čemu uzgajališta tuna, kao stepping-stone element, imaju ključnu ulogu. Istraživanjem obraštajne zajednice trupa transportnih brodova utvrdit će se značaj ovog vektora na unos i širenje bNIS vrsta.
Obraštaj je često spominjan ali iznimno neistražen vektor širenja, te bi rezultati projekta mogli utjecati na globalno razumijevanje i upravljanje obraštajem trupa kao načinom širenja bNIS vrsta.



Projekt će značajno povećati svijest javnosti o problemu stranih vrsta u morskom ekosustavu. Dobiveni podaci poslužit će kao osnova za provedbu EU smjernica i strategija, ali i kao važna osnova za buduće projekte vezane uz bNIS vrste.

logo